Tlač digitálnych fotiek v retro štýle

Tlač digitálnych fotiek v retro štýle

Kedysi čiernobiele obrázky nalepené na papyrusových stranách. Vôňa minulosti, spomienok a detských čias. Etapa fotografovania, kedy sme si museli dobre premyslieť, čo a koho odfotíme. Pretože film sa zrazu minul a stále bolo čo zachytiť. I s filmom sa muselo zaobchádzať opatrne, mimo svetelných lúčov, a v najbližšej fotoslužbe počkať na vyvolanie fotografií. Dnes, pred tlačou digitálnych fotiek, máme tú možnosť vybrať si zábery, ktoré sa nám páčia a chceme si ich vytlačiť.

 

Fotografie dnes a v minulosti sa veľmi odlišujú. Samozrejme je to spôsobené použitou technológiou pri fotení i tlači a v neposlednom rade i technikami samotného fotografa. Obrázky robené dnes žiaria farbami, aké ľudia kedysi nepoznali. Technika má blízko k dokonalosti, a preto veľa ľudí hľadá spôsoby, ako sa odlíšiť a vrátiť sa k tým starým štýlom fotenia. A práve fotenie fotografií v retro štýle dáva fotografii dnes neobvyklé čaro. Sýte farby zahalené prachom minulosti si určite zamilujete.

 

Návrat k foteniu v retro štýle?

 

Všimli ste si, že v obchodoch sa nachádza čoraz viac predmetov v retro štýle? Nábytok, oblečenie, doplnky, vankúše, obliečky, dokonca i šálky a taniere s bodkami. Retro je čoraz viac populárne a rozhodne si nezaslúži nálepku “zastaralé”. Tento fakt nemohol uniknúť ani profesionálnym fotografom.

 

Čo je to vlastne retro štýl?

 

Slovo “retro” predstavuje niečo minulé. Teda ide o návrat k minulosti, k trendom, ktoré zaznamenali prevrat v životnom štýle vo svojej dobe. Veci moderné v rokoch 60-tych, 70-tych a 80-tych sú späť. Bodky, sýte farby, vlny vo vlasoch, nadčasový dizajn. Typické črty retro štýlu. Avšak aj tu treba byť s farbami obozretný, aby z moderného nadčasového štýlu nevznikol gýč.

 

Na druhej strane sú tí, ktorí obľubujú retro bez výrazných farebných kontrastov s nádychom vintage. Staršia fotografia s farebnými “chybičkami” zahalená do béžovo sivých odtieňov. Obrázky, na ktoré je potrebný nielen výborný fotograf, ale aj skvelý stylista, ktorý prispôsobí vizáž a prostredie tak, aby bola konečná snímka uveriteľná.

 

Či už inklinujete k sýtym farbám alebo vintage fotografiám, retro štýl si zaslúži vašu pozornosť.

 

Fotografie sú čoraz viac populárne

 

Netlačíme iba fotografie. Zhmotňujeme vaše spomienky! Snímka získa skutočnú profesionálnu hodnotu, keď ju držíte v rukách. Kvalitná tlač fotiek na žiarivý, vysoko kontrastný fotopapier, dodá vašim obrázkom nový rozmer. Fotoalbumy a fotoknihy s nalepovacími rožkami sú opäť v móde. Originálne obrazy z fotografií sa stali trendovým doplnkom moderného bývania. Preneste svoje odfotené zážitky na fotopapier a darujte sebe alebo svojim blízkym spomienkový darček. Vyvolané fotky vám nikto nevymaže.

 

5 krokov k retro fotografii

 

Kým začnete so samotným fotením, dôležité je mať jasný cieľ. Vytvoriť snímok nie je len o vytiahnutí fotoaparátu alebo mobilu z vrecka, zamieriť a stlačiť spúšť. Fotografovanie vám má priniesť radosť a umelecký zážitok. Príprava je preto veľmi dôležitá, aby z vášho fotenia nebol niekoľko hodinový boj.

 

1.  Prostredie bez moderných prvkov

Vyberte sa na prieskum terénu, poobzerajte si miesta, kde by ste chceli svoje fotenie realizovať. Miesto vás musí osloviť a pôsobiť prirodzene na fotenie pre váš štýl. S elektrickým vedením v pozadí, pri SUV a so smartfónom v ruke retro nevykúzlite. Skúste staré tehlové múry, kufor, kožený gauč, retro mikrofón, starý svietnik či bicykel. Vašim nápadom sa medze nekladú.

 

2.  Móda, účes a make-up

Pri predstave retro štýlu sa mi vynárajú dámy s veľkými vlnami vo vlasoch a nápadnou čelenkou, kožušinový šál spustený na ramená a s rukavičkami na rukách. Nezabudnite si ku svojej predstave vopred zabezpečiť všetky rekvizity. A modelku správne nastajlovať.

 

3.  Fotograf verzus fotoaparát

Najväčšia radosť pre fotografa je, keď konečne môže stlačiť spúšť. Porozmýšľajte nad technikami, ktoré ste nikdy nevyskúšali. “Prepojte” svoje oko a ruku a odhoďte pri fotení všetky predsudky. Nekopírujte tvorbu iných. Buďte kreatívny! Iba tak si vytvoríte svoj vlastný originál.

 

4.  Kontrasty a farby

Dosiahnuť dokonalú retro fotografiu bez akejkoľvek úpravy je takmer nemožné. Práve úprava svetla a farieb, rôzny kontrast dodá fotke správny look. Môžete si porovnať tú istú fotografiu s rôznymi úpravami.

 

5.  Pridajte fotografiám hodnotu

Vidieť svoje fotografie v albume, fotoknihe alebo zavesené na stene poteší nielen vás, ale aj vašich blízkych. Prečo nevystaviť na obdiv niečo, čo vás stálo toľko úsilia? Vložili ste do nich kus času, práce a najmä kus seba. Vytlačenie fotiek online je dnes nesmierne pohodlné. Vybrať fotky, objednať z pohodlia domova a čakať na telefonát od kuriéra.

 

Nadčasový a nestarnúci

 

Taký je retro štýl. Skombinujte ho s modernými technológiami, a tak vznikne zase niečo nové, niečo jedinečné a na prvý pohľad úžasné. Chce to iba odvahu a kreativitu! Čo poviete, vyskúšate si to?