Spomienky v tlačenej fotke

Spomienky v tlačenej fotke

 

Dovolenka pri mori, svadobný deň či firemná párty? Bez fotografií akoby sa nestalo. Na fotoaparát alebo mobilný telefón zachytávame stovky snímok z každého, pre nás výnimočného, dňa. Zlaté pravidlo hovorí, že najlepší fotoaparát je taký, ktorý máme vždy po ruke. Keď sa stane niečo zaujímavé, momentka, ktorú chceme zvečniť, stačí vytiahnuť z vrecka mobilný telefón a obrázok je na svete. Zabúdame však na tradičný zmysel fotografie, na skutočnú hodnotu tlačenej fotky.

Kedysi bolo dôležité dobre si rozmyslieť, kedy stlačiť spúšť na fotoaparáte. Prehliadať a vymazať obrázky nebolo možné. Tešili sme sa na vyvolanie fotiek, ktoré boli pre nás vzácne. Fotografie rôznych rozmerov vo fotoalbumoch majú skutočnú hodnotu dodnes. Medzi tlačenou fotkou a digitálnym obrázkom sa časom vytvorila priepasť. Odfotiť si stovky snímok za jeden deň patrí medzi vymoženosti dnešnej doby, vďaka čomu sú naše momentky ešte krajšie. Máme možnosť si vybrať tú najlepšiu. No kým ju nedržíme vytlačenú v rukách, nemá tú tradičnú hodnotu vyvolanej fotky. Spomienka na celý život, ktorú vám nikto nevymaže. Zároveň je ideálnym darčekom na Vianoce pre rodičov a vašich najbližších. Fotografie detí a vnúčat zdobia steny a poličky snáď všetkých starých rodičov.

Moderný obraz či fotoalbum?

Radi fotíte a nechcete, aby vaše fotky ostali zabudnuté v počítači či mobile? Dnes sa môžete aj vy stať umelcom a dizajnérom, ktorého diela budú zdobiť vaše steny. Výhodou obrazu je, že zážitky, na ktoré nechcete zabudnúť, budete mať stále na očiach. Oproti fotoalbumu, je to výhoda na nezaplatenie. Avšak zásadný rozdiel je v množstve fotografií, v čom si album zaslúži prvenstvo. Pozrite si stručný prehľad pre a proti:

 

Obrazy z fotiek:

originálne umelecké dielo,

stále na očiach,

široký výber veľkostí,

väčší rozmer,

×  menšie množstvo obrázkov.

 

Fotoalbum:

veľké množstvo fotiek pohromade,

ľahko sa prenáša,

široký výber veľkostí,

×  riziko založenia v šuflíku.

 

Či sa už rozhodnete zavesiť svoj originál na stenu, alebo vytvoriť si pestrý fotoalbum, zvečniť si môžete akýkoľvek moment. Nemusíte si vyberať, čo vám vyhovuje viac, využiť môžete oboje. Výborný variant pre rodinný portrét či výnimočnú udalosť je práve obraz. Všetky ostatné krásne spomienky s vašimi blízkymi si spoločne prehliadnete v albume. Určite budete mať problém vybrať len pár spomienok. Pri fotkách detí vám ani album nebude stačiť :-)

Fotografovanie - umenie či veda?

Oboje. Počiatky fotografie siahajú do roku 1826. Francúz JosephNicéphoreNiépce sa pokúsil urobiť trvácnu fotografiu a tak vložil do svojho aparátu kovovú platničku pokrytú tenkou vrstvou živice a olej. Po ôsmich hodinách sa na platni vytvoril obraz pripomínajúci ducha. O 11 rokov neskôr vznikla prvá naozaj úspešná fotografia. Daguerrova fotografia, daguerrotype, bola na medenej platni pokrytej kuchynskou soľou.

Od tej doby uplynulo takmer 200 rokov a pri dnešných fotografiách nemusíme šetriť chválou. Dospeli k dokonalosti. Ale na perfektnú fotku nestačí profesionálna technika na tlač a fundovaný odborník. Najprv je potrebná kvalitná práca fotografa. Vybrať správne prostredie, rekvizity a techniku stojí na umeleckom cítení fotografa. Nie každá fotografia je umeleckým obrázkom. Každodenné snímky našich detí, zábery z dovolenky či párty majú presnejšie označenie momentky. No práve prepojenie umeleckej fotografie s profesionálnou technológiou tlače dokáže vytvoriť fenomenálnu spomienku na vaše zážitky.

Darovanie v nás vyvoláva príjemný pocit. Premýšľate, čím potešiť vašich blízkych? Aké neobyčajné prekvapenie im darovať? Skúste to s originálnym nápadom. Darujte fotografiu vo forme obrazu či fotoalbum plný fotiek. Darček na Vianoce pre rodičov a starých rodičov sa stane nezabudnuteľným. Obraz im ostane visieť na stenách, a tak si vás každý deň môžu pripomenúť. Vhodne zvoleným obsahom im ukážete, čo pre vás znamenajú. Darujte kúsok svojho života. Darujte spomienku!

Na výber sú dostupné viaceré rozmery. Dobrá rada pre vás: Premyslite si, aký rozmer fotografie bude vhodný do vášho albumu alebo rámika. Podľa rozmerov fotiek nájdete aj štandardizované rámy.

Optimálne rozmery pre digitálnu fotografiu

Tieto informácie vám budú nápomocné pri príprave fotografií na tlač. Skontrolujte si veľkosť vašich fotografií s priloženou tabuľkou, aby ste sa vyhli ich neželanému orezu.

Fotografia (cm)

Reálny rozmer (cm)

Rozmer v pixeloch

Pomer strán

9x13

8,9x12,7

1051x1500

1:1,42

10x15

10,2x15,2

1205x1795

1:1,49

13x18

12,7x17,8

1500x2102

1:1,40

15x20

15,2x20,3

1795x2398

1:1,33

20x30 (A4)

21x29,7

2398x3602

1:1,5

30x42 (A3)

30,5x40,5

3602x4783

1:1,33

Fotky 9x13 sú najbežnejším rozmerom. Zároveň majú najnižšiu cenu za kus. Na väčšie fotografie rozmeru 15x20 a 20x30 tiež nájdete fotoalbumy, ale patria medzi menej používané. Pri nízkej cene za fotku je dôležité rozlišovať kvalitu. U nás máte na výber z dvoch druhov. Kvalita standard alebo prémium. Prémiová fotografia sa vyznačuje použitou farbou Ultrachrome HD, ktorá vyniká živšími odtieňmi a vyšším kontrastom. Vaše fotografie budú farebne stále s absolútne najvyššou kvalitou.

Fotenie mobilom?

 Ak vám na vašich fotografiách záleží, na zachytenie svojich veľkolepých momentov nepoužívajte mobilný telefón. Tvorba  úžasných fotografií nie je o šťastí, aj keď kvapka šťastia je, samozrejme, vítaná. Ide predovšetkým o zachytenie momentu v tom pravom okamihu, so správnym svetlom a v správnej kompozícii. To dokáže iba kvalitný fotograf s profesionálnou technikou. Radosť pozerať na vytvorený unikát.

Ak hľadáte profesionálneho fotografa a tlač fotografií na jednom mieste, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám odpovieme na všetky vaše otázky a poskytneme naše videnie a fotografické služby.